Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

 • co różni Polskę od Czech w obszarze czytelnictwa
 • czemu warto czytać
 • jak znaleźć czas na regularne (!) czytanie
 • jak włączyć czytanie w codzienne życie, by nie ucierpiały na tym inne obszary

„Czytaj, by być pewnym siebie,
Czytaj, by być w siódmym niebie,
Czytaj, żeby więcej wiedzieć,
Czytaj, żeby jaśniej myśleć,
Czytaj, żeby poznać świat,
Czytaj, nieważne ile masz lat.”

„Wiersz o czytaniu” Renata Czajęcka

TROCHĘ STATYSTYK

Już tak mam, że lubię cyferki 🙂 pomagają mi porządkować przestrzeń w głowie i w komputerze oraz syntetyzować zjawiska.

Z ostatniego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że 38 procent Polaków czyta co najmniej jedną książkę rocznie. Trend spadkowy z okresu 2004 – 2008 zatrzymał się i bardzo powoli wzrasta.

Jako miłośniczkę książek, cieszy mnie to bardzo.

Podobne wyniki do polskiego czytelnictwa możemy odnotować także w Portugalii, Grecji i Włoszech. Jednak już we Francji oraz w Czechach wynik jest dużo wyższy.

W Czechach wskaźnik wynosi 83%.

Niby cyfry takie same, ale liczba już inna 🙂

I to robi ogromną różnicę.

POCZYTAJ MI…

Ostatnio słyszę, że ludziom marzy się ogródek, wygodny fotel i czas na czytanie. Często są to osoby, które na pytanie „co ostatnio czytałeś?” odpowiadają: „no właśnie czytałabym/czytałbym, tylko nie mam kiedy…”.

Czy rzeczywiście tak jest? A może te wszystkie rzeczy to tylko wymówka, bo po prostu nie mamy czytania w swoich nawykach?
Bo tęsknimy do czytania, ale ono wymaga wysiłku. A krótkie, obrazkowe informacje w internecie, facebooku są podane na tacy. Wystarczy pogłaskać telefon, kliknąć dwa razy i … wciąga na wiele godzin.

Natomiast z książką jest inaczej, mniej wygodnie. Gdy chcesz czytać, to musisz wiedzieć co, musisz mieć tę książkę w zasięgu (pójść do biblioteki albo kupić, albo pożyczyć od kogoś), znaleźć czas (ciekawe czemu na fejsa już tego czasu nie trzeba „znajdować”?), mieć idealne warunki etc.

Powiem Ci coś. Nie będziesz miał/-a idealnych warunków do czytania. A czytać książki naprawdę warto! Bo korzyści jest całe mnóstwo!

KORZYŚCI Z CZYTANIA

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Zgadzasz się? Ja tak! I sama mam taką dziwną przypadłość, że mogę czytać kilka książek równolegle (choć ostatnio pracuję nad tym, aby skupiać się na jednej).

Korzyści z czytania książek można mnożyć. Przeczytaj o kilku, może zachęcą Cię niektóre do tego, by sięgnąć dzisiaj po książkę? 🙂

Czytanie książek:

 • 3,5 godziny tygodniowo wydłuża życie o ok. 2 lata (badania prowadzone przez Social Science & Medicine),
 • wspiera rozwój mózgu (mamy większy zasób słownictwa, więcej informacji, lepsze wyniki w testach na inteligencję oraz testach poznawczych),
 • pomaga lepiej przesypiać noce; ile razy zdarzyło Ci się mieć ciężkie powieki podczas czytania? no właśnie, czytania pomaga nam się wyciszyć i spać spokojniej;
 • pozwala redukować stres o 68%; neuropsycholog dr David Lewis udowodnił, że już 6 minut czytania i kartkowania książki redukuje stres, rozluźnia napięcie mięśniowe i zmniejsza częstotliwość bicia serca.

JAK ZNALEŹĆ CZAS NA REGULARNE CZYTANIE

Podzielę się tutaj z Wami zasadami, które pomagają znaleźć czas na regularne(!) czytanie:

 1. Zadecyduj, że będziesz czytać codziennie.
  Nie ma idealnych warunków i zawsze znajdzie się coś ważniejszego niż chwila czasu na przyjemność. Dlatego podejmij decyzję, że będziesz czytać codziennie zamiast czekać na doskonały moment.
 2. Wyznacz sobie czas na przebywanie w mediach społecznościowych
  Ogranicz swój czas w mediach społecznościowych. Zamiast 2 godzin dziennie w mediach, spędź tam godzinę, a drugą przeznacz na książkę. Zacznij dzień od książki i zakończ dzień książką. Na korzyści nie będziesz musiał/-a długo czekać 🙂
 3. Przejrzyj książki, które masz w domu
  Zrób porządek, „przewietrz książki”. Robiąc porządek, poczujesz jakie emocje Ci towarzyszą, gdy dotykasz książki. Magia 🙂
  Oddaj, sprzedaj te, które wywołują u Ciebie kiepski nastrój albo których od wielu lat nie przeczytałeś/-aś. Raczej ich nie przeczytasz.
 4. Zrób listę książek, które chcesz przeczytać
  Ja taką listę tworzę zawsze, gdy planuję swoje cele roczne, półroczne, kwartalne.
  Niech w takiej liście będzie przekrój wszystkich (akceptowanych przez Ciebie do czytania) gatunków.
 5. Czytaj wszędzie gdzie się da.
  Nie czekaj na idealny moment z myślą: „jak tylko dzieci pójdą spać, poczytam sobie przez godzinę”. Bo jak tylko te dzieci pójdą spać, zasiądziesz na sofie, to przepadłaś/-eś! Czytaj tam, gdzie się da.
  Włączasz na 20 minut bajkę dziecku? Na pewno to robisz!
  To zamiast krzątać się i sprzątać, weź książkę!
 6. Wstań 20 minut prędzej
  A wieczorem zaplanuj sobie od razu ciąg połączonych czynności. Np. dzwoni budzik – wstajesz i od razu otwierasz okno. Idziesz włączyć ekspres do kawy i od razu pod prysznic. Z kawą siadasz do czytania książki (15 minut). Zdziwisz się ile książek jesteś w stanie przeczytać 🙂
 1. Zacznij od czegoś lekkiego dla siebie
  Nie sięgaj od razu po coś bardzo ambitnego, grubego i trudnego.
  Sięgnij po coś, co Cię naturalnie wciąga. Nie wiesz co to może być? To pomyśl, jakie tematy w mediach społecznościowych wciągają Cię najbardziej? O czym najwięcej czytasz/scrollujesz telefon?
 2. Zaplanuj rodzinne czytanie.
  U nas w domu jest już tak zakorzeniony rytuał czytania, że jak wracamy na przykład bardzo późno wieczorem z wycieczki weekendowej albo od babci, to dzieci się upominają: „a książka i smyranie?”. Razem kupujemy książki, razem wybieramy. W okresie Świąt Bożego Narodzenia kupujemy książki i zawozimy do Domu Dziecka oraz dajemy na Szlachetną Paczkę. Dzieci przygotowują i pakują razem z nami. Kiedyś usłyszałam: ale przecież Twój Ignacy (miał wtedy ponad rok) nie rozumie jeszcze tego wszystkiego. Rozumieć rozumiał na swój sposób. A wszystkie czynności związane z czytaniem tak sobie zakorzenił, że nagle przyszedł dzień, że podszedł w salonie do regału z książkami, wydrapał „Pucio”, zasiadł na sofie i powiedział: „ja citam”.

Ostatnio usiadł na łóżku starszego brata i mówi: „opowiem Ci bajkę: dawno dawno temu…hmmmm… myłem zęby.”
I pobiegł do swojego pokoju 🙂

Dla mnie była to najlepsza wersja podziękowania 🙂

CZYTANIE DZIECIOM

 • Uczy
 • Rozwija wyobraźnie
 • Wspomaga rozwój
 • Pomaga w zawieraniu znajomości
 • Wspomaga koncentrację
 • Pobudza kreatywność
 • Kształtuje osobowość
 • Pobudza ciekawość świata
 • Wzbudza emocje

Jeszcze się zastanawiasz czy czytać? 🙂

WYZWANIE KSIĄŻKOWE

 1. Zrób listę książek, które chciał(a)byś przeczytać (pamiętaj o różnorodności gatunków) w tym roku.
 2. Porozmawiaj z resztą domowników o tym, że zamierzasz regularnie czytać, ustalcie jak to może wyglądać. (jak będzie to zaplanowane, nikt nie będzie miał do nikogo pretensji, że czyta zamiast robić coś innego.)
 3. Zaplanuj sobie w codziennym grafiku czas na czytanie.
 4. Napisz w komentarzu, jaką książkę przeczytasz w sierpniu.

 

 

Ps. A wiesz, że już w sierpniu startuje przedsprzedaż naszej książki „Model IN-OUTTM ? 🙂

Czekamy na ten dzień z niecierpliwością!

 

 

Trzymam za Ciebie kciuki w czytaniu!

Rozwojowego!

Ilona

Autor

Napisz komentarz