Wakacje są wyjątkowym czasem wyczekiwanym szczególnie przez dzieci i młodzież, którzy chcą odpocząć od szkolnych obowiązków. Dla nas dorosłych wakacje są okazją do realizacji planów urlopowych i wielu innych. Pomimo spowolnienia obserwowanego w wielu firmach, wakacje bywają bardzo pracowite. I słusznie! W dzisiejszym artykule przeczytasz o tym:
– jaką pracę zwykle wykonuję w czasie wakacji,
– dlaczego w czasie wakacji warto pracować,
– jak planować pożyteczne wakacje.

Wakacje i praca – razem czy osobno?

Oto jest pytanie. Pozytywne skojarzenia, jakie mamy z wakacjami dotyczą tego, że jest to czas wolny i możliwy do swobodnego dysponowania nim. Celem wakacji jest szeroko rozumiany odpoczynek od pracy, a zatem dlaczego mielibyśmy rozważać jej podjęcie w trakcie ich trwania?

Mój case

Aby nieco przybliżyć Ci tą ideę posłużę się własnym przykładem. Odkąd pracuję na uczelni (a jest to już 10 lat) co roku mniej więcej od połowy lipca do połowy września mam przerwę od zajęć dydaktycznych i innych obowiązków uczelnianych. Przyznam, że większość osób w moim otoczeniu najczęściej na informację o tym, że mam tak długi czas na odpoczynek reaguje mniej więcej tak: „Ale Ci dobrze! Tak dużo wolnego”. Nie ukrywam, że bardzo doceniam sobie ten luksus. Niemniej jednak nie oznacza to, że przez całe dwa miesiące nic nie robię. Pracuję i przyznam, że czasem jest to bardziej wymagające niż wykłady, seminaria itd. To, czym się zajmuję w czasie urlopu, stanowi zbiór różnych zadań związanych z tworzeniem treści, uczeniem się, porządkowaniem przestrzeni wokół siebie oraz opracowywaniem planów na przyszłość. Właśnie w tym czasie mam najwięcej energii do tego, by zmieniać siebie i otaczającą mnie rzeczywistość, co realizuję przez wymienione wyżej działania. Wymaga to dość sporego wysiłku i zaangażowania z mojej strony, a także wiary w siebie. Traktuję wykonywanie tych zadań jak pracę, bo mają charakter celowy, zorganizowany i w dalszej konsekwencji również zarobkowy.

Motywy pracy wakacyjnej

Najistotniejszym dla mnie powodem, dla którego pracuję w czasie de facto wolnym od pracy jest świadomość, iż nie ma lepszego czasu  niż wakacje na to, by zrobić coś dla siebie. Zauważyłeś(-aś) pewnie, że kwestię pieniędzy w poprzednim akapicie poruszyłam w ostatniej kolejności. To bardzo ważne, ponieważ pracę wakacyjną można rozumieć bardzo różnie: od zbierania truskawek, pomidorów, usuwania chwastów, poprzez sprzedaż i inne dorywcze letnie zajęcia (np. remonty itp.) aż po wszystkie inne działania podejmowane w ramach umów cywilno-prawnych, a także pracy na tzw. etacie. Podkreślę raz jeszcze, że ja pojmuję pracę wakacyjną głównie w kontekście samorozwoju, co w wielu przypadkach okazuje się być dużo trudniejsze niż inne zajęcia. I nie chodzi tu o przeprowadzanie rewolucji w swoim życiu, choć czasem (wręcz nieoczekiwanie) może to przybrać taki kształt, ale bardziej o to, by nie ustawać na drodze do bycia zadowolonym z siebie i tego, co się robi.

Być może myślisz, że coś tu nie gra, bo przecież tyle się słyszy o tym, by odciąć się od jakiejkolwiek pracy w czasie wakacji i nie myśleć o niej.  Zgadzam się, że „chwila zapomnienia” jest potrzebna, ale tylko po to, by powstała przestrzeń na nowe zadania, aktywności, którymi bardzo chcemy, a jednak przez cały rok nie mieliśmy okazji się zająć. Wbrew pozorom taki „wypoczynek” będzie procentował bardziej, aniżeli przysłowiowe „leniuchowanie”.

Pożyteczne wakacje w kilku krokach

Nie dalej, jak trzy godziny temu miałam okazję wymienić kilka zdań z moją bardzo dobrą koleżanką, która opisała mi swój plan urlopu, jaki zamierza zrealizować w ciągu najbliższych tygodni. W skrócie, jest to podróż przez kilka miejscowości, zwiedzanie oraz odwiedzanie ludzi. Jak o tym przeczytałam, to pomyślałam, że bardzo się cieszę, bo wiem, że moja koleżanka jest wielką pasjonatką książek i fotografii. Niewątpliwie zatem jej plany pozwolą na utrwalenie pięknych widoków i wspomnień, a i pewnie na książkę (książki) nie braknie czasu 😉

Fajna historia, tylko, w jaki sposób ją zastosować w planowaniu wakacji?
Bardzo prosto. Oto kilka kroków, które pozwolą Ci pozytywnie przejść ten proces:

1. Odpowiedz sobie na pytanie, co lubisz i chcesz robić? – pytania pomocnicze, które warto sobie zadać w tym przypadku dotyczą tego, co sprawia Ci radość, co daje uczucie, że się rozwijasz i wreszcie co chcesz osiągnąć w trakcie wypoczynku, czyli jakimi korzyściami jesteś zainteresowany(-a).

2. Wymyśl, w jakich miejscach możesz realizować wymienione wyżej działania? – podaj możliwie dużo pomysłów, nie sugerując się swoimi możliwościami np. finansowymi.

3. Wypisz osoby, z którymi na pewno będziesz spędzać czas w czasie wakacji.

4. Ułóż kombinacje złożone z trzech wymienionych wyżej elementów tj. Aktywności, Miejsca i Ludzi np. czytanie książek + góry + mąż i dziecko. Ułóż możliwie dużo kombinacji, aby mieć z czego wybierać.

5. Pod każdą z kombinacji wskaż zasoby niezbędne do realizacji: czas, pieniądze, inne np. posiadanie paszportu itp.

6. Dokonaj analizy i wyboru konkretnego wariantu (konsultując go z osobami, które biorą udział w tym przedsięwzięciu), kierując się ważnymi dla Ciebie kryteriami, które będą powiązane mocno z posiadanymi zasobami (pkt 5) i potrzebami (pkt 1).

7. Dopracuj szczegóły – Gdzie (konkretna lokalizacja)? Jak (środek transportu)? W jakich dniach (konkretne daty)?

8. Opracuj i zapisz plan działania na każdy dzień od śniadania do położenia się spać.

Następne kroki będą związane z realizacją planu, a po powrocie z urlopu (wakacji) nie zapomnij o wnioskach. Pamiętaj, że ten czas ma przynosić konkretne korzyści, dlatego zrewidowanie tego, czy je naprawdę osiągnąłeś(-aś), jest niezbędne.

Jak Ci się to podoba?

Jeśli masz możliwość, podziel się w komentarzu swoimi refleksjami pod naszym artykułem.

Warto Lubić Balans

Ps. Praca w wakacje? Ależ z przyjemnością będziemy pracować nad kolejnymi artykułami, książkami i kursem 🙂 Premiera naszej książki „Model IN-OUT™” będącej efektem pracowitych wakacji, a także kursu VALUE™ już wkrótce.

Autor

Napisz komentarz